به دست آوردن هیدروژن از آب با استفاده از کاتالیزگرهای کربن‌دار : در حضور نور خورشید و با استفاده از کاتالیزگرهایی دارای  C3N4، مولکول‌های آب ابتدا به هیدروژن و هیدروژن پروکسید تجزیه شدند . در مرحله بعد نیز هیدروژن پروکسید به آب و اکسیژن تجزیه شد . هر چند بازدهی این روش هنوز در حدود 2 درصد است ، اما کاتالیزگر مورد استفاده بسیار پردوام‌تر از سایر کاتالیزگرها بوده‌است .

فزایش کارایی سلولهای خورشیدی با استفاده از پوشش‌های ضدبازتابنده : پوشش‌های ضدبازتابنده می‌توانند باعث جذب نور بیشتری توسط سلولهای خورشیدی شوند . در روشی جدید ، با الهام از عدسی چشمان پروانه‌ها ، نانو پلی‌کربنات‌ها برای این منظور مورد استفاده قرار گرفته‌اند که تنها 4.8 درصد از نور را در گستره 400 تا 1000 نانومتر بازتاب می‌کند . nasrollahi5.blogfa.com

استخراج پالادیم از آب‌های آلوده توسط نوعی پروتئین : از پالادیم در مبدّل‌های کاتالیزی موجود در اگزوز خودروها استفاده می‌شود . مقداری از این پالادیم به عنوان آلاینده وارد محیط زیست می‌شود . در روشی نوین ، از نوعی باکتری تغییر شکل یافته برای تولید پروتئینی استفاده شده است که می‌تواند پالادیم را بازیابی کند .

لباس بپوش ، قدم بزن ، موبایلتو شارژ کن : دانشمندان به تازگی لباسی را تولید کرده‌اند که با کسب انرژی عضلات افراد به هنگام حرکت ، می‌تواند لوازم الکترونیکی کوچک را شارژ کند . nasrollahi5.blogfa.com

سطوح خودتمیزکننده : سوسپانسیونی از نانوذرات TiO2 در اتانول که با « پِرفلوئورو اوکتیل تری‌اتوکسی سیلان » پوشش داده شده است ، می‌تواند به عنوان رنگ‌های آبگریز و خود تمیزکننده مورد استفاده قرار گیرد . از آنجایی که این نوع رنگ در برابر سنباده نیز مقاوم است ، می‌توان از آن در ساخت لباس‌های مقاوم در برابر فشار نیز استفاده کرد .

کشف علت تغییر رنگ آفتاب پرست : در گذشته ، دانشمندان بر این باور بودند که دلیل تغییر رنگ آفتاب پرست ، ساخته شدن رنگ‌های مختلف در پوست این جانور است . اما پژوهش‌های جدید نشان داده است که پوست این جانور دارای هزاران بلور گوانین است که آفتاب پرست با تغییر آرایش این بلورها می‌توانند طول موج‌های متفاوتی را بازتاب کنند .

روش خودساز مولکول‌های آلی : یک ماشین اتوماتیک با استفاده از یک سری « واحدهای ساختاری مولکولی » می‌تواند گستره‌ای وسیع از ترکیبات آلی را بسازد . در این روش از « متیل ایمینو دی استیک اسید بورونات » و یک واکنش سازنده پیوند C-C استفاده می‌شود .