استفانی کولک (Stephanie Louise Kwolek) در یک خانواده مهاجر لهستانی در پیتسبورگ پنسیلوانیا متولد شد . پدرش را در 10 سالگی از دست داد . از همان ابتدا به علم علاقه داشت . در ابتدا قصد داشت پزشک شود اما طی دوران تحصیل خود برای کسب درآمد ، به طور موقت در مدرسه داروشناسی کار کرد و به شیمی علاقه مند شد .

در سال 1946 در شرکت دوپونت مشغول به کار شد . در سال 1959 به دلیل نگارش مقاله ای در زمینه تولید نایلون در دمای اتاق ، اولین جایزه خود را از انجمن شیمی آمریکا (ACS) دریافت کرد .

در سال 1964 با گروهش در زمینه تولید الیاف سبک کار می کرد که این تلاش ها به کشف پلیمری به نام کِولار  منجر شد . به خاطر این کشف مهم ، جایزه لاووازیه در سال 1995 به او اعطا شد ؛ او تنها بانویی است که تا کنون به این جایزه دست یافته است .

از سایر افتخارات او می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کسب جایزه برتر انستیتو شیمیدانان آمریکایی و جایزه اختراع خلاقانه از انجن شیمی آمریکا در سال 1980 ، کسب مدال ملی فناوری و جایزه IRI در سال 1995 ، کسب مدال پرکین از انجمن شیمی آمریکا در سال 1997 . همچنین وی در سال 1995 به عنوان چهارمین بانوی مخترع ملی معرفی شد و در سال 2003 در زمره زنان ماندگار ملی قرار گرفت .

وی در 18 ژوئن 2014 در سن 90 سالگی دار فانی را وداع گفت . روحش شاد

برای اطلاعات بیش‌تر در زمینه کِولار ، به اینجا رجوع کنید