شهر شیمی

اخبار تازه ها مطالب علمی شیمی و سوالات امتحانی شیمی

اترها ، ترکیباتی با فرمول عمومی R-O-R ، Ar-O-R یا Ar-O-Ar هستند. (Ar ، فنیل یا یک گروه آروماتیک دیگر است).

● نام گذاری اترها

برای نامیدن اترها ، معمولا دو گروه متصل به اکسیژن را نام می بریم و به دنبال آن ، واژه اتر را می آوریم. اگر دو گروه یکسان باشند، گفته می شود اتر متقارن است (مانند دی اتیل اتر، دی ایزوپروپیل اتر). اگر دو گروه متفاوت باشند، اتر ، نامتقارن است مانند ترسیوبوتیل متیل اتر.
● خواص فیزیکی اترها

از آنجا که زاویه پیوند C-O-C در اتر ، ۱۸۰ درجه است، گشتاورهای دو قطبی دو پویند C-O یکدیگر را خنثی نمی کنند؛ در نتیجه ، اترها مقداری گشتاور دو قطبی برآیند دارند. (مثلا ۱۸۰.۱ برای دی اتیل اتر). این قطبیت کم بر دمای جوش اترها تاثیر چندانی ندارد. دماهایی که در حدود دمای جوش آلکانها با وزن مولکولی مشابهند و از دمای جوش الکلهای ایزومری ، بسیار پایین ترند، به عنوان مثال ، دمای جوش n- هپتان ( ْ۹۸دجه سانتی گراد ) ، متیل n- پنتیل اتر ( ۱۰۰درجه سانتی گراد ) و n- هگزیل الکل ( ۱۵۷درجه سانتی گراد ) را با یکدیگر مقایسه کنید. پیوند هیدروژنی که مولکولهای الکل را با قدرت در کنار یکدیگر نگه می دارد، در اترها ممکن نیست؛ چون آنها فقط دارای هیدروژنهایی هستند که به کربن متصل اند.

از سوی دیگر ، انحلال پذیری اترها و الکلها در آب در یک حدود است. به عنوان مثال ، دی اتیل اتر و n-بوتیل الکل ، تقریبا به میزان ۸ گرم در ۱۰۰ گرم آب حل می شوند. ما انحلال پذیری الکلهای سبک در آب را به پیوند هیدروژنی بین مولکولهای آب و الکهای آب نسبت دادیم. انحلال پذیری اترها در آبها را نیز بر همین اساس می توان تبیین کرد: از طریق الکترونهای به اشتراک گذاشته نشده اکسیژن ، اتر می تواند با هیدروژن آب ، پیوند هیدروژنی تشکیل دهد.

● منابع صنعتی اترها

تعدادی از اترهای متقارن دارنده گروههای آلکیل کوچک در مقیاس بزرگ تولید می شوند و به عنوان حلال مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین آنها ، دی اتیل اتر است، یعنی همان حلال آشنایی که در استخراجها و در تهیه واکنشگرهای گرینیار مورد استفاده قرار می گیرند. نمونه های دیگری از این نوع اترها ، دی ایزوپروپیل اتر و دی-n-بوتیل اتر است.

این اترها در اثر واکنش الکلهای مربوطه با اسید سولفوریک حاصل می شوند.

از آنجا که از هر جفت الکل ، یک مولکول آب حذف می شود، واکنش از نوع آب زدایی است. الکلها می توانند با نوع دیگری آب زدایی ، واکنش حذفی به آلکن تبدیل شوند. آبگیری از الکلها و بدست آوردن اتر به جای آلکن ، با انتخاب شرایط واکنش کنترل می شود. به عنوان مثال ، اتیلن با گرم کردن اتیل الکل با اسید سوفلوریک غلیظ تا ۱۸۰ درجه سانتی گراد تهیه می شود.

دی اتیل اتر با گرم کردن مخلوطی از اتیل الکل و اسیدسولفوریک غلیظ تا ۱۴۰ درجه سانتی گراد بدست می آید، در حالی که الکل دائما به مخلوط اضافه می شود تا فزونی مقدار آن حفظ شود. روش آبزدایی ، عموما به تهیه اترهای متقارن محدود است، چون ، همانگونه که انتظار می رود، ترکیبی از دو الکل ، معمولا می تواند مخلوطی از سه اتر بدهد.

● تهیه اترها از طریق سنتز ویلیامسون

در آزمایشگاه ، سنتز اتر به روش ویلیامسون بدلیل تنوع پذیری آن ، بسیار مهم است و می توان آن را برای سنتز اترهای متقارن و نامتقارن بکار برد. در سنتز ویلیامسون ، یک آلکیل هالید (یا آلکیل هالید استخلاف شده) را با یک سدیم آلکوکسید ترکیب می کنند.به عنوان مثال:

R-X+Na-O-R`---R-O-R`+Na-X

Iranshimi.ir

انجمن تخصصی شیمی ایران
_________________
از شیمی بیاموزیم اكسید كردن بدی ها و احیا كردن خوبی ها را
=================================================================== ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
این وبلاگ توسط خانم محبوبه عطارحمیدی دبیر شیمی منطقه 8 تهران نوشته شده است
مدرک تحصیلی فوق لیسانس شیمی آلی

محبوبه عطارحمیدی


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic